Clubhouse Calendar

Please click here to submit a Room Request
February 2019
Previous MonthNext Month
Sun SundayMon MondayTue TuesdayWed WednesdayThu ThursdayFri FridaySat Saturday
 1
8:30 am
Body Pump
Jay's Bocce Group
8:45 am
Pickleball
9:00 am
In House Show
In House Show
Paint Like A Pro
9:20 am
50/50 Aerobics & Mat Fit
9:30 am
Stretch N Flex
10:05 am
Water Stretch
10:10 am
Yoga & Meditation
10:30 am
Knitting
10:45 am
Wanoodling
11:00 am
YIDDISH VINKL
2:00 pm
Mah Jong Class
7:00 pm
Friends Club Mtg
2
9:00 am
Bocce Club Breakfast
10:00 am
Terra Nova Task Force
8:00 pm
Show
3
9:00 am
Paddle Tennis Club Breakfast
Snowbird Club
10:00 am
Men's Club Bd Mtg
4
8:00 am
Wood Sculpture
9:00 am
Bocce Club
In House Show
In House Show
OLYMPICS - Bean Bag Baseball
9:30 am
Cardio Fit
Fun Seekers Board Meeting
10:00 am
Painting with Paula
10:05 am
Aquacise
10:15 am
Body Balance
11:15 am
Gym Training
1:00 pm
CANASTA AND MAH JONGG CLASS
OLYMPICS - Simon Sez
Stained Glass
Water Volleyball
5:00 pm
Billiard's League
7:00 pm
Dance Club
5
8:30 am
Dance Cardio
8:45 am
Pickleball
9:20 am
Morning Step-Up
9:30 am
Fun Seekers Bd. Mtg.
Stretch & Flex
10:00 am
Current & International Events
Tennis Club Bd Mtg
Women's Club Bd Mtg
10:05 am
Chair Fit Party
10:10 am
kick N Box
10:45 am
Water Challenge
11:00 am
Movie
12:30 pm
Choral Group
Mah Jong - Olympics
2:00 pm
Movie
6:00 pm
Table Tennis
7:30 pm
Movie
6
8:30 am
kick N Box
9:00 am
Bocce Club
Horseshoes Men's Olympics
In House Show
In House Show
9:20 am
Resistance Training w Medicine Ball
9:30 am
Bridge Clinic
Simple Chair Exercise ( Walkers and Cane Friendly)
10:05 am
Aquacise
10:10 am
Yoga & Meditation
11:15 am
Gym Training
1:00 pm
Olympics - Basketball
Water Volleyball
6:00 pm
Card Night
Table Tennis
7
8:00 am
Library Committee
Wood Sculpture
8:30 am
Dance Cardio
8:45 am
Pickleball
9:00 am
Olympics - Horseshoes Women's
9:20 am
Step & Stretch
9:30 am
Mat Fit
10:05 am
Chair Dancing
10:10 am
Body Pump (Boot Camp )
10:45 am
Various Water Activities
12:00 pm
Olympics - Shuffleboard Beginners Section 5 Courts
1:00 pm
Theater Group
1:30 pm
Let's Talk
5:00 pm
Billiard's League Practice - Front 2 Tables Reserved
6:30 pm
Bridge Night
8
8:30 am
Body Pump
Jay's Bocce Group
8:45 am
Pickleball
9:00 am
In House Show
In House Show
Olympics - Volleyball
Paint Like A Pro
9:20 am
50/50 Aerobics & Mat Fit
10:05 am
Water Stretch
10:10 am
Yoga & Meditation
10:30 am
Knitting
10:45 am
Wanoodling
11:00 am
YIDDISH VINKL
1:00 pm
Olympics - Darts
Section 1 Book Club
5:30 pm
BOOMERS Sign-In for Events
6:30 pm
Boomers Mtg
9
9:30 am
Pap Corp
11:00 am
Terra Nova Project
9:00 pm
Show
10
10:00 am
Fun Seekers
Men's Club Mtg/Showcase
11:00 am
Bldg.24 Mtg.
11
8:00 am
Wood Sculpture
8:30 am
Body Pump ( Weights & Bands)
9:00 am
Bocce Club
In House Show
Mature Driving
Olympics - Paddle Tennis
cancer meeting
9:20 am
Zumba
9:30 am
Cardio Fit
Section5
10:00 am
Painting with Paula
10:05 am
Aquacise
10:15 am
Body Balance
11:00 am
Comcast Community Mtg
11:15 am
Gym Training
1:00 pm
CANASTA AND MAH JONGG CLASS
Olympics - Mexican Train Domino
Stained Glass
Water Volleyball
4:30 pm
BLDG. 38 Dinner
5:00 pm
Billiard's League
12
8:30 am
Dance Cardio
8:45 am
Pickleball
9:00 am
Mature Driving
9:20 am
Morning Step-Up
9:30 am
Stretch & Flex
10:00 am
Current & International Events
10:05 am
Chair Fit Party
10:45 am
Water Challenge
11:00 am
Movie
Tennis Club General Meeting
12:30 pm
Building 39 Party
Choral Group
1:00 pm
Olympics - Bridge
2:00 pm
Movie
6:00 pm
Table Tennis
6:30 pm
Olympics - Billiards
7:00 pm
Snowbird Club - Square Dance
7:30 pm
Movie
13
8:30 am
kick N Box
9:00 am
In House Show
In House Show
9:20 am
Resistance Training w Medicine Ball
9:30 am
Bridge Clinic
HLI Board Mtg
Simple Chair Exercise ( Walkers and Cane Friendly)
10:05 am
Aquacise
10:10 am
Yoga & Meditation
11:15 am
Gym Training
1:00 pm
Olympics - Water Volleyball
Theater Group
1:30 pm
Computer Club
2:00 pm
The Artist's Hour
6:00 pm
Card Night
Table Tennis
7:00 pm
HL Lecture Series - Ms. Leah Polin Israel's 70th Anniverary
14
8:00 am
Library Committee
Wood Sculpture
8:30 am
Dance Cardio
8:45 am
Pickleball
9:00 am
Olympics - Ladderball
9:20 am
Step & Stretch
9:30 am
Mat Fit
10:05 am
Chair Dancing
10:10 am
Body Pump ( Bootcamp )
10:45 am
Various Water Activities
12:00 pm
Olympics - Shuffleboard (Int/Adv) Section 5 Courts
1:00 pm
Theater Group
Theater Group
1:30 pm
Let's Talk
5:00 pm
Billiard's League Practice - Front 2 Tables Reserved
6:30 pm
Bridge Night
15
8:30 am
Jay's Bocce Group
8:45 am
Pickleball
9:00 am
Olympics - Lawn Darts
9:30 am
Health Fair
10:30 am
Knitting
10:45 am
COP Meeting
11:00 am
YIDDISH VINKL
1:00 pm
Olympics - Bocce II
2:00 pm
Theater Group
7:15 pm
New Generation
16
9:00 am
Olympics - Fishing
10:30 am
In House Show Dancers Rehearsal
Terra Nova Task Force
8:00 pm
Show
17
8:00 am
Olympics - Tennis Intermediate
9:30 am
Midwest Club
10:00 am
Building 28
Fun Seekers Trip to Israel
Olympics - Tennis Advanced
Snowbird Club
18
8:00 am
Wood Sculpture
8:30 am
Body Pump ( Weights & Bands)
9:00 am
Bocce Club
In House Show
In House Show
Olympics - Paddle Tennis
9:20 am
Zumba Come Join The Fun!
9:30 am
Cardio Fit
10:00 am
Painting with Paula
10:05 am
Aquacise
10:15 am
Body Balance
11:15 am
Gym Training
12:30 pm
Cancer Mtg.
1:00 pm
CANASTA AND MAH JONGG CLASS
Stained Glass
Water Volleyball
2:30 pm
Choral Group
5:00 pm
Billiard's League Competition - Reserved
7:00 pm
Dance Club
19
8:30 am
Dance Cardio
8:45 am
Pickleball
9:20 am
Morning Step-Up
9:30 am
Section 3 Bd Mtg
Stretch & Flex
10:00 am
Current & International Events
10:05 am
Chair Fit Party
10:10 am
kick N Box
10:30 am
Olympics - Family Ladderball
10:45 am
Water Challenge
11:00 am
Movie
12:30 pm
Choral Group
2:00 pm
Movie
2:30 pm
Xfinity OnSite Marketing Event
6:00 pm
Table Tennis
7:30 pm
Movie
20
8:30 am
kick N Box
9:00 am
Bocce Club
In House Show
In House Show
Olympics - Ring Toss
9:20 am
Resistance Training
9:30 am
Boomer's Bd Mtg
Bridge Clinic
Simple Chair Exercise ( Walkers and Cane Friendly)
10:05 am
Aquacise
10:10 am
Yoga & Meditation
11:15 am
Gym Training
1:00 pm
Mar jong class
Water Volleyball
2:00 pm
The Artist's Hour
4:00 pm
Bldg. 38 Mtg.
6:00 pm
Card Night
Olympics- Poker
Table Tennis
21
8:00 am
Library Committee
Wood Sculpture
8:30 am
Dance Cardio
8:45 am
Pickleball
9:30 am
Mat Fit
10:05 am
Chair Dancing
10:10 am
Body Pump (Boot Camp )
10:30 am
Olympics - Family Bean Bag Baseball
10:45 am
Various Water Activities
1:00 pm
Olympics - Scrabble
Theater Group
1:30 pm
Let's Talk
2:30 pm
Pickleball Mtg
5:00 pm
Billiard's League Practice - Front 2 Tables Reserved
6:30 pm
Bridge Night
22
8:30 am
Body Pump (Circuit)
Jay's Bocce Group
8:45 am
Pickleball
9:00 am
In House Show
In House Show
9:20 am
50/50 Aerobics & Mat Fit
9:30 am
Stretch & Flex
10:00 am
Olympics - Pickleball Beginners/Advanced
10:05 am
Water Stretch
10:10 am
Yoga & Meditation
10:30 am
Knitting
10:45 am
Wanoodling
11:00 am
YIDDISH VINKL
1:00 pm
Olympics - Hand and Foot
Section 1Book Club
Tennis Club
6:00 pm
Fun Seekers
6:30 pm
Fun Seekers Mtg
23
8:00 am
Olympics - Women's Tennis
9:00 am
BLDG. 21 Breakfast
10:00 am
Olympics - Women's Tennis
10:30 am
Terra Nova Project
8:00 pm
Show
24
Olympics - Mixed Doubles Advanced
8:00 am
Olympics - Mixed Doubles Intermediate
9:00 am
BUILDING 27
10:00 am
Bldg. 37 Mtg.
Building 32
25
8:00 am
Wood Sculpture
8:30 am
Body Pump ( Weights & Bands)
9:00 am
Bocce Club
Boomer's Sign-Up Mondays
In House Show
In House Show
9:20 am
Zumba
9:30 am
Cardio Fit
OVC Bd Mtg
10:00 am
Olympics - Table Tennis
Painting with Paula
10:05 am
Aquacise
10:15 am
Body Balance
11:15 am
Gym Training
1:00 pm
CANASTA AND MAH JONGG CLASS
Olympics - Putting
Stained Glass
Water Volleyball
Xfinity OnSite Marketing Event
5:00 pm
Billiard's League
26
8:30 am
Dance Cardio
8:45 am
Pickleball
9:20 am
Morning Step-Up
9:30 am
Section 2 Mtg.
Stretch & Flex
10:00 am
Current & International Events
10:05 am
Chair Fit Party
10:10 am
kick N Box
10:45 am
Water Challenge
11:00 am
Movie
12:30 pm
Choral Group
Olympics - Canasta
2:00 pm
Movie
6:00 pm
Table Tennis
7:30 pm
Movie
27
8:30 am
kick N Box
9:00 am
Bocce Club
In House Show
In House Show
Olympics - Table Tennis Doubles
9:20 am
Resistance Training w Medicine Ball
9:30 am
Bridge Clinic
Simple Chair Exercise ( Walkers and Cane Friendly)
10:05 am
Aquacise
10:10 am
Yoga & Meditation
11:00 am
Friend's Club Bd Mtg
11:15 am
Gym Training
12:00 pm
Xfinity OnSite Marketing Event
1:00 pm
Mahjongg
Water Volleyball
2:00 pm
The Artist's Hour
6:00 pm
Card Night
Table Tennis
28
8:00 am
Library Committee
Wood Sculpture
8:30 am
Dance Cardio
Olympics - Walk Race
8:45 am
Pickleball
9:00 am
In House Show
9:20 am
Step and Bands
9:30 am
Mat Fit
Section 4 Board Meeting
10:00 am
Bldg. 40 Mtg.
10:05 am
Chair Zumba
10:10 am
Body Pump (Boot Camp )
10:45 am
Various Water Activities
12:00 pm
Xfinity OnSite Marketing Event
12:30 pm
Olympics - Gin Rummy
1:00 pm
Theater Group
1:30 pm
Let's Talk
5:00 pm
Billiard's League Practice - Front 2 Tables Reserved
6:30 pm
Bridge Night